Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım
Web Tasarım

Bir web sitesinin görünen grafik arayüzünün, kodlama yapısının uygulanması ve tamamlanması sürecine Web Tasarım denir. Bir firma kurumsal kimlik yapısına uygun Web sitesine sahip olması ulusal ve uluslararası internet ağında erişilebilmesi ve bulunabilirliği 21. yüzyıl da önemi ciddi derece de artmıştır. Günümüz de cep telefonları ve tablet bilgisayarların kullanılırlığının artması ve bu cihazlar da internet hizmetinin sağlanması ile internet artık bize cebimize ve çantamıza elimizi uzatmak kadar yakın. Firmanın kurumsal kimliğine uygun yapılmış Web Tasarım firmanızın internet ortamındaki ofisinizi müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize gösterme imkanı sunar.

İyi bir Web Sitesinin Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

İlk olarak firmanızın kurumsal kimliğini belirleyici bir domain (alan adı) alınmalıdır. Budan sonraki aşamada ise Web Tasarım başlamadan yine firmanızın kurumsal kimliğine uygun bir Logo Tasarlanmalıdır. Mevcut logonuz var ise buda kullanılabilir elbette ancak daha profesyonel bir çalışma ile kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarmak ve akılda kalıcılığı arttırmak için iyi bir Logo sahibi olmanız gerektiğini unutmayın. 3. aşama olarak firmanızın verdiği hizmet göz önünde bulundurularak firmanızın kurumsal kimliğine uygun renk seçimleri ile Web Tasarım çalışmaları başlatılmalı. Doğa veya Enerji üzerine çalışmalar sürdüren bir firmanın web sitesinin renkleri canlı renklere sahip olmalı Siyah veya koyu renkler ile yapılacak olan bir Web Tasarım firmanızın kurumsal kimliğine ve hizmetini verdiğiniz sektöre ters düşecektir. Sadeliğin ve kullanım kolaylığının ön planda olması gerektiğinden Beyaz renk Tasarım içerisinde uygun olarak kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra Gri ve Siyah renkler yine her firma ve kurumsal kimliğe uyum sağlayacağını da unutmamak gerekir. Ancak Gri ve Siyah minimum düzeyde, doğru ölçüler de kullanılmalıdır.

Web Tasarım Tamamlandı. Peki Kodlama Nasıl Olmalı?

Firmanızın kurumsal kimliğine uygun bir Web Tasarım çalışması yapıldıktan sonra bu tasarımın kodlaması aşamasına geçilir. Günümüz de en çok kullanılan kodlama dili olan PHP tercih edilmesi iyi bir karar olacaktır. Sitenin boyut ölçülerini minimum düzeyde tutabilmek adına CSS ve JavaScript kodlamaları ile desteklenmeli ve bu kod yapılarının harici dosyalardan çağırtılacak şekilde kodlanmasının yapılması gerekmektedir. Bir web sitesinin erişilebilir olması ilk kural iken en önemli olan ise bulunabilirliktir. Web sitenizin adını bilmeyen ancak verdiğiniz hizmete ihtiyaç duyan kişi veya kurumlar Arama motorlarına ihtiyaç duyduğu ürünün veya hizmetin adını yazarak arama yaparlar. Firmanızın bu aramalar da çıkması için kodlama çalışmalarının sıfır hata ile yapılması gerekmektedir. Hatalı yapılacak olan kodlama arama motorları tarafından tespit edilerek sitenizin kalitesiz bir site olduğuna karar verip arama sonuçlarında arka sayfalarda yer verecektir. Hatasız bir Web Tasarım ve Kodlama arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemli bir etken iken tek başına yeterli değildir. Bu durumun sağlanabilmesi için Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) adı verilen çalışmanın profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Web Sitenizin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

İyi bir Web tasarım ve hatasız kodlama ile siteniz yayına girmesi için kalan son aşama sitenizin içeriğidir. Sitenizin içeriği firmanızın müşterilerine sağladığı ürün veya hizmetlerin detaylı bir şekilde sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıya aktarılması gerekmektedir. Bunun için yanıltıcı veya ziyaretçiyi şüpheye düşürecek gerek metin, gerek resim gerek ise videolar özenli ve mutlaka özgün olarak siteniz içerisinde yer almalıdır. Sektörünüzde hizmet veren diğer firmaların web sitelerinden içerikleri kopyalayarak kendi sitenizde yayınlamamalısınız! Arama motorları ve ziyaretçileriniz bunu fark eder ve sizi dikkate almazlar. Bu sebepten ötürü sektörünüzde ki firmaların sitelerini inceleyip iyi analiz ettikten sonra onlardan daha iyi bir içerik sahibi olmanız konusunda çalışmalar yapmalısınız. Sitenizi ziyaret edecek olan potansiyel müşterilerinizi sıkacak uzun yazılardan ve uzun videolardan uzak durmalısınız. İlgi çekici resimler ile çok kısa olmamak şartında ürün hakkında detaylı bilgi vermelisiniz. Siteniz içerisinde ek yazılım gerektirecek sayfaları asla kullanmayın. Sitenizi ziyaret edecek kullanıcı tarafından ek yazılım gereksinimi duyan sayfalar güvensiz siteler olarak görülmektedir.

Web Sitenizin Erişilebilirliği ve Bulunabilirliği Nasıl Olmalıdır?

Web Tasarım tamamlandı, kodlaması ve içerik girişleri de yapıldıktan sonra sıra sitenizin yayın yapması aşamasına gelmektedir. Bu aşamada sitenize erişilebilirlik çok önemli bir faktördür. Sitenizin yayınını yapacak olan hosting 7 gün 24 saat aktif olmalıdır. Host hizmeti aldığınız firmanın sunucusunun sık sık kapanması sitenizi ziyaret edecek kullanıcının sitenize erişememesine sebep olur bu durumda kullanıcı başka sitelere yönelmek durumunda kalacaktır. Bu sebepten ötürü Host hizmeti alacağınız firmanın sunucularının uptime (aktif süre) yüzdelerine dikkat ediniz.
Sitenizin bulunabilirliği ise yeni müşterilere internet üzerinden ulaşmanızı arttırmaktadır. Firmanızın ürünleri veya hizmeti ile ilgili arama motorlarında yapılacak olan aramalarda ilk sayfada ve ilk sayfanın üst sıralarında yer almanız firmanızın hem tanıtımını, hem reklamını yapacağı gibi hem de yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır. Bulunabilirliği arttırmak adına yapılan çalışmalara verilen ad Arama Motoru Optimizasyonu kısa adı ile SEO ‘dur. SEO internet pazarlama dünyasında bir sektör olarak günümüzde popülerliğini arttırmaktadır. Web sitesi üzerinden gerek tanıtım yapan gerek ise ürün veya hizmet satan tüm web sitelerinin ihtiyacı olan SEO çalışması doğru ve profesyonel kişi veya kişiler tarafından yapıldığında web sitenizin bulunabilirliği arttırmaktadır.

Sitenizin Güncel Olması Neden Önemlidir?

Günümüzde bir web sitesi sahibi olmak daha fazla müşteriye ulaşabilmek adına tek başına yeterli değildir. Web sitenize erişilebilirliğin ve bulunabilirliğin önemini bir üst paragraf ta sizlere aktarmıştık. Web sitenizin içeriğinin sayfa sayısının fazla olması arama motorların da yer alacak olan sonuçları doğru oranda arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü sitenize belirli aralıklar ile yeni içerikler eklenmelidir. Bu içerikler ürün veya hizmetleriniz ile ilgili olup sitenizin anahtar kelimeleri ile uyumlu olması sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayacağı gibi arama motorları da sitenizin kalitesini belirlemektedir. Bu şartlar uygun olarak yapıldığında arama motorlarında ki sorgu sonuçlarınız artacağından daha fazla kişinin sitenizi ziyaret etmesini sağlamış olursunuz.

Kaliteli bir Web Tasarım ve Kodlama Firmanıza Neler Kazandırır?

  • Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz 7/24/365 size erişebilir.
  • Ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir, kampanya ve duyurularınızı müşterilerinize hızlı bir şekilde iletebilirsiniz.
  • Yeni müşteriler kazanabilir, ürün ve hizmetlerinizi online olarak satabilirsiniz.
  • Firmanızın prestiji artar.
  • Dünyanın her yerinden erişilebilir ve tanınabilir bir duruma gelirsiniz.
  • Kartvizitiniz veya kataloglarınız kaybolabilir ancak web siteniz kalıcıdır, müşterileriniz için adınız unutulmaz olur.

Alanında Uzman personel kadrosu ile Haşem Bilgi Teknolojileri Pazarlama Ve Ticaret Ltd. Şti. sizlerin tüm isteklerini karşıyalabilecek bilgiye sahiptir. www.hasem.com.tr adresinden firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: kalemucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir